Spawanie to proces trwałego łączenia materiałów. Pozornie jest to niekomplikowana czynność, która nie wymaga wielkich umiejętności. Nic bardziej mylnego. Profesjonalny spawacz musi być nie tylko precyzyjny, ale także doświadczony i silny. Przede wszystkim musi jednak umieć dobrać odpowiednią metodę spawania do zlecenia. Realizacja każdego zadania ma więc charakter specjalistyczny. Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy technikami spawania i która z nich jest najlepsza.
Czym różnią się metody spawania?
Spawanie TIG/MIG/MAG to podstawowe metody, używane do łączenia niemal wszystkich metali i ich stopów. Niektóre materiały mają jednak niższą odporność na działanie temperatury. Jest to kluczowe kryterium przy doborze techniki spawania. Profesjonalny spawacz musi przeanalizować wszystkie szczegóły zadania i dobrać odpowiednie parametry. Doświadczenie w pracy z różnymi tworzywami pozwala używać każdej metody spawania z dbałością o najmniejsze detale.
Spawanie TIG – gdzie sprawdza się najlepiej?
Technika TIG polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego (najczęściej helu lub argonu). Przy użyciu tej metody nie ma konieczności stosowania materiału dodatkowego. Umożliwia to spawanie elementów o zróżnicowanej grubości w różnych płaszczyznach, a uzyskane połączenia są wyjątkowo trwałe.
Metodą TIG można spawać blachy od 0,05 mm, co daje bardzo dużo możliwości. Spawacz ma całkowitą kontrolę nad procesem, a ciekły materiał nie rozpryskuje się na boki. Z tych powodów technika TIG jest najczęściej stosowana do spawania stali nierdzewnych i stali wysokostopowych, a także aluminium, miedzi, niklu i tytanu.
Spawanie MIG i MAG – do czego używać?
Spawanie tzw. migomatem opiera się na działaniu osłony gazów. W dużym skrócie podczas tej metody z uchwytu wysuwa się drut spawalniczy, który stapia się w łuku elektrycznym. Materiał ze stopionego elementu miesza się z tworzywem łączonym. Wówczas powstaje płynne jeziorko, które po chwili krzepnie i tworzy złącze.
MIG i MAG należą do niezwykle wydajnych metod spawania. Gwarantują możliwość łączenia różnych metali i ich stopów w wielu płaszczyznach, jednocześnie zachowując wysoką jakość spoiny. Technika MIG stosowana jest głównie do aluminium, magnezu oraz metali niezależnych i ich stopów. Z kolei metoda MAG wykorzystywana jest do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.
Jaka metoda spawania jest najlepsza?
Każda z technik spawania ma oczywiście swoje zalety i wady. Metody mogą być stosowane w przypadku spawania różnego rodzaju materiałów. Kluczowe jest jednak dopasowanie parametrów i dobór odpowiedniej techniki pod konkretne zlecenie. Jakość spawu w dużej mierze zależy też od doświadczenia i umiejętności spawacza. Dlatego dostosowanie metody najlepiej zostawić profesjonalistom. Firma Konstalmet oferuje usługi spawania TIG, MIG oraz MAG, wykonywane przez specjalistów, którzy wykonali wiele zleceń. Wybiorą oni odpowiednią technikę i stworzą trwałe spoiwo wysokiej jakości.
Kategoria: remonty
Najnowsze komentarze