Zbudowanie własnego domu to spore wyzwanie dla większości osób, które zazwyczaj nigdy wcześniej nie miały styczności z tematami budowlanymi. Wszystkie obowiązujące przepisy, prawo budowlane, materiały czy projekty, to dla nich bardzo skomplikowany i często także odległy temat. Warto więc wykonać wszystkie kroki po kolei i ewentualnie skorzystać z pomocy lub porady osób bardziej doświadczonych i wykwalifikowanych.
Zakup działki i wszystkie formalności
Pierwszym etapem do budowy własnego domu jest wybór i zakup własnej działki budowlanej. Poszukiwania często rozpoczynają się na wiele tygodni, a nawet miesięcy wcześniej, dzięki czemu dokonany wybór jest możliwie jak najlepszy i dostosowany do potrzeb rodziny. Działka budowlana powinna mieć odpowiednią powierzchnię, na której możliwe będzie zbudowanie budynku o wymarzonych wymiarach. Działka powinna także znajdować się w lokalizacji, która będzie odpowiadać każdemu z członków rodziny. Po dokonaniu ostatecznego wyboru działki budowlanej, przychodzi czas na załatwienie wszystkich formalności związanych z jej kupieniem. Prawnik nie jest osobą, która w tym przypadku będzie odpowiednia, dlatego należy zwrócić się o pomoc do notariusza, który dokona wszelkich potrzebnych formalności pomiędzy sprzedającym oraz kupującym wybraną działkę budowlaną. Po otrzymaniu aktu notarialnego potwierdzającego posiadanie działki na własność, swoje kroki należy skierować do właściwego urzędu gminy w celu złożenia pozwolenia na budowę.
Projekt, budowa i aranżacja w domu
Wybór właściwego projektu na budowę własnego domu, powinien być podyktowany wszelkimi wytycznymi, jakie zawiera prawo budowlane. Musi to być także projekt, który odzwierciedli wszystkie marzenia oraz wyobrażenia członków rodziny. Należy bardzo rozsądnie dobierać także powierzchnię mieszkalną swojego przyszłego domu. Zbudowanie zbyt dużego domu, może powodować utrudnienia w późniejszym czasie, między innymi z koniecznością stałego sprzątania i chodzenia po schodach. Podczas urządzania całej przestrzeni w domu oraz dookoła budynku, warto kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i praktycznością każdego z rozwiązań. Urządzenie własnego domu w modnym stylu, lecz nie według funkcjonalności, może skutecznie uprzykrzyć codzienne życie i sprzątanie. Zbyt wielkie pomieszczenia wymagają także stałego ogrzewania, co wiąże się z dużymi nakładami finansowymi na utrzymanie właściwej temperatury dla całego domu, według potrzeb i upodobań wszystkich mieszkańców.
Artykuł powstał przy współpracy z www.blejkan.pl
Najnowsze komentarze